Wirtualna apteka

+ porady dotyczące zatok

Zapalenie zatok – ciekawostki

Stany zapalne zatok zazwyczaj nie są dolegliwością groźną. Nie umrzemy na nie, ale niestety trzeba liczyć się z dużym dyskomfortem, a często również bólem. Katar zatokowy daje o sobie znać uczuciem ciężkości głowy, a gdy się pochylamy, pojawia się ostry ból. Istnieją leki dedykowane zatokom, ale nie zawsze ich stosowanie jest zasadne.

Mogą to być na przykład antybiotyki, które należy zażywać jedynie wówczas, gdy lekarz stwierdzi bakteryjne zapalenie zatok. Poza tym nie zawsze są one zapisywane nawet w takich sytuacjach, ponieważ każda antybiotykoterapia szkodzi też dobrym bakteriom w organizmie, zwłaszcza tym jelitowym. Niektórzy mają chore zatoki zębowe, co również jest bardzo kłopotliwe i zwykle stanowi rezultat infekcji. W większości przypadków problem stanowią jednak problemy z zatokami czołowymi, które znajdują się powyżej nosa.

Gromadzi się w nich wydzielina – czasami gęsty katar, a czasami również treść ropna – jeden z elementów stanu zapalnego. Katar w zatokach ma zazwyczaj niestandardowe zabarwienie, najczęściej pomarańczowe lub czerwonawe. Tym intensywniejsze, im starszą wydzielinę udaje się wydmuchać. Różne oblicza kataru zatokowego Ogólnie gdy mamy katar, ryzyko zajęcia się zatok wydzieliną bywa spore.

Szczególnie wtedy, kiedy stan utrzymuje się dłuższy czas. Bardzo ważne jest wówczas, aby w miarę możliwości regularnie udrażniać nos poprzez wydmuchiwanie. Jeżeli nos jest zatkany, a naczynka w dziurkach nosowych obkurczone, pomocne okazują się krople do nosa na katar. Ułatwiają wydmuchanie nadmiaru wydzieliny i tym samym znacznie ułatwiają oddychanie.

Każda wydzielina z nosa jest kłopotliwa, więc zawsze w stanie przeziębienia warto mieć przy sobie zapas chusteczek higienicznych. Kolejną ciekawostką jest to, że w przypadku regularnego wydmuchiwania i wycierania nosa dość delikatna skóra na jego powierzchni będzie ulegać podrażnieniom. Kiedy tak się dzieje, warto korzystać z kremów łagodzących i nawilżających, którymi należy smarować nos. Poza tym dobrym pomysłem przy katarze są też eteryczne inhalacje – to też element profilaktyki przed zajęciem zatok.