Wirtualna apteka

+ porady dotyczące zatok

Jakie zioła na katar?

Katar jest kłopotliwy, ale w zdecydowanej większości przypadków jest z punktu widzenia organizmu człowieka całkowicie niegroźny. Może jednak wyewoluować w mniej pożądanym kierunku, jeśli zajmą się zatoki, a dodatkowo „przyplącze się” nam infekcja. Bakterie lub wirusy są w stanie wywołać stan zapalny w zatokach, który skutkuje dolegliwościami bólowymi, a nieleczony może prowadzić do dalszych powikłań. Ludzie szukają sposobów na pozbycie się kataru, jednakże w praktyce należy go po prostu przeboleć i czekać aż w naturalny sposób ustąpi.

Czy zioła na katar pomagają? Generalnie dostępne są w sprzedaży preparaty, chociażby w postaci syropów, które zawierają wyciągi z wybranych ziół. Można tu wskazać tymianek, werbenę czy andrographis. Ta ostatnia roślina jest od wieków znana w medycynie chińskiej i tradycyjnie stosowana pod kątem łagodzenia objawów przeziębienia, w tym również kataru. Pomocne mogą być też napary z gotowych lub samodzielnie skomponowanych mieszanek ziołowych.

Warto też robić z nich inhalacje, podobnie jak z wykorzystaniem odpowiednich olejków. Środki, które mogą pomóc przy katarze zatokowym i nie tylko Zdaniem wielu praktyków, najlepsze lekarstwo na zatoki to po prostu ich przepłukanie. Każdy może zrobić to samodzielnie, w czym pomagają dostępne w aptekach zestawy. Poza mieszankami do płukania, które są do nich dołączane, można również stosować wodę zmieszaną z wodą utlenioną w odpowiednich proporcjach.

Chodzi o to, aby rozbić złogi gęstej wydzieliny i doprowadzić do tego, aby zatoki znów były drożne. Często już jeden taki zabieg diametralnie poprawia sytuację. Można też udać się do lekarza, który wykona czynność w medycznych warunkach. Czasami pojawia się pytanie, jak zatrzymać katar? Na pewno pewną rolę mogą tu odegrać wspomniane powyżej zioła aplikowane w postaci syropów, naparów czy inhalacji.

Oprócz tego istnieją także leki na bazie syntetycznych składników, takich jak xylometazolin. Znajduje on zastosowanie we wszelkiego rodzaju kroplach oraz sprejach donosowych. Jednakże środki takie pozwalają na udrożnienie nozdrzy i ułatwienie oddychania – nie pomagają jednak w nieżycie zatok.