Wirtualna apteka

+ porady dotyczące zatok

Jakie krople na katar pomagają?

Trudno spotkać kogoś, kto choćby raz w życiu nie miał kataru i jest to raczej jasna sprawa. Jednakże gdy już ów katar się pojawia, dość szybko staje się on dolegliwością irytującą i w jakimś stopniu obniżającą jakość życia. Szczególnie, gdy dolegliwości są nachalne, katar długi czas nie ustępuje, a dyskomfort narasta aż do niemal całkowitego zapchania dziurek nosowych. Problem z oddychaniem zdarza się często.

Stąd tak ważne jest, aby regularnie wydmuchiwać nos, jednakże co zrobić, kiedy wydzielina jest bardzo gęsta, a nos obkurczony? Pomocą mogą służyć krople na katar. Tych na rynku jest wiele, podobno jak różnego rodzaju sprejów do nosa. Jak się okazuje, ich skuteczność jest naprawdę spora. Choć trzeba korzystać z nich rozważnie, ponieważ część takich preparatów może zawierać składniki w pewnym sensie uzależniające.

Istnieje zjawisko uzależnienia od kropli czy sprejów do nosa zawierających xylometazolin. Jest on faktycznie pomocy w nieżytach, aczkolwiek organizm może go „chłonąć” nieco zbyt łapczywie, o czym warto pamiętać. Naturalne syropy mogą być pomocne Gdy kataru jest sporo, a wydzielina dłuższy czas zalega w górnych drogach oddechowych, w końcu da o sobie znać problem zatok. Dość typowy jest wtedy zatokowy ból głowy, który nasila się zwłaszcza przy pochylaniu i to nawet pod stosunkowo niewielkim kątem.

Dla osób z takimi dolegliwościami dobrym rozwiązaniem okazują się specjalne płukanki – wypłukując wydzielinę można udrożnić zatoki w zasadzie natychmiast, co diametralnie niweluje bolesność. Zestawy do płukania zatok uda się z łatwością kupić w aptece. Inni zadają sobie z kolei pytanie, czy syrop na katar istnieje i ma jakikolwiek sens. Rzeczywiście na rynku znaleźć można środki w takiej postaci, w tym również dedykowane nieżytom w obrębie zatok.

Z reguły opierają się one na bezpiecznych składnikach pochodzenia naturalnego, takich jak wyciąg z szałwii, tymianku czy werbeny. Plusem takich produktów jest to, że nie zaszkodzą, a mogą realnie pomóc w określonych sytuacjach. Szczególnie wtedy, gdy skala objawów nie jest nasilona.