Wirtualna apteka

+ porady dotyczące zatok

Choroby zatok i ich objawy

Zatoki są narażone na pewne dolegliwości. Może chodzić o nosowe, ale też o zatoki szczękoweleczenie w każdym przypadku powinno być zorientowane na likwidację pierwotnej przyczyny, a także na złagodzenie dokuczliwego bólu. Generalnie rozwiązania terapeutyczne w tym zakresie są dość typowe, co nie powinno nikogo dziwić. Można skorzystać z inhalacji, sięgnąć po leki oparte na naturalnych suplementach lub po preparaty syntetyczne rekomendowane często przez lekarzy. Celem ich przyjmowania jest zwykle wyciszenie stanu zapalnego.

Wiele osób sądzi, że problemy z funkcjonowaniem zatok pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy mamy przewlekły katar, który stopniowo przeistacza się w stan zapalny w zatokach. Nie ma wcale pewności, że tak się stanie, ponieważ zwykle ma to związek z działaniem określonych drobnoustrojów, takich jak wirusy oraz bakterie. Jeśli odporność jest osłabiona, to infekcja w zatokach przy trwającym dłużej katarze może się pojawić. Chore zatoki bez kataru także się zdarzają i wtedy najczęściej przyczynę stanowią wspomniane powyżej typy drobnoustrojów. Rozwiązania adekwatne do potrzeb Jeśli jednak jest tak, że dopada nas ostry katar i trwa on nieprzerwanie przez dłuższy czas, wtedy warto podjąć pewne zapobiegawcze kroki, aby oddalić perspektywę stanu zapalnego w obrębie zatok.

Można przyjmować leki na katar, które z reguły mają na celu rozluźnienie wydzieliny i co za tym idzie pozwalają ją na bieżąco wydmuchiwać. Sprzyja to oczyszczaniu górnych dróg oddechowych i może oddalić stan zapalny w zatokach. Nie ma jednak gwarancji, że ten mimo wszystko nie wystąpi. Jeśli komuś „trafiło się” bakteryjne zapalenie zatok, może liczyć na to, że lekarz zaproponuje działania terapeutyczne oparte o antybiotyki. Ten typ leków jest ukierunkowany właśnie na walkę z dolegliwościami wywołanymi przez bakterie, więc w takiej sytuacji przyjmowanie odpowiedniego preparatu może mieć sens.

Warto jednak sięgać po takie środki rozważnie, ponieważ zażywanie antybiotyku ma zawsze wpływ na organizm w rozumieniu całościowym. Narusza między innymi naturalną florę bakteryjną w jelitach, warto więc sięgać po odpowiednie suplementy.