Pula problemów z zatokami jest nieco szersza niż na pozór się wydaje. Ogólnie można powiedzieć, że stany zapalne zatok nie zawsze znaczą to samo. Czym innym są bowiem przypadłości w obrębie zatok szczękowych, a czym innym te związane z zatokami czołowymi. W przypadku tych ostatnich może występować chroniczny katar, który potrafi się mocno dawać we znaki. Diametralnie obniża on jakość życia, wywołując permanentny dyskomfort.
Samo wydmuchiwanie nosa to w takich sytuacjach za mało, ponieważ liczy się likwidacja bezpośredniej przyczyny. Tą może być niezaleczona infekcja wirusowa lub bakteryjna. Nawracające zapalenie zatok może ponadto wskazywać na zaburzenia w działaniu układu odpornościowego, co powinno skłonić nas do zażywania odpowiednich suplementów. Witamina D3 czy witamina C w zwiększonych dawkach są w tym kontekście swoistym suplementacyjnym elementarzem. Jednakże podłoże wirusowe lub bakteryjne często wymusza podanie stosownych leków – na przykład antybiotyków, których wpływ na organizm jako całość nie jest wszak obojętny.
Problem może dotyczyć również dzieci Bywa, że dolą chorych jest zapalenie zatok czołowych bez kataru. W takich przypadkach niemal zawsze za stanem zapalnym stoją drobnoustroje, które mogą zafunkcjonować niezależnie od przeziębienia lub grypy. Długo utrzymujący się katar także może prowadzić do wytworzenia stanu zapalnego, jednak często jest on bardzo łagodny. Zatoki owszem, są zajęte wydzieliną, jednakże stopniowo „schodzi” ona w dół i da się ją wydmuchać. Cechą kataru spływającego z zatok jest jego nietypowy kolor – zielonkawy, a nawet mocno pomarańczowy.
Jeżeli wystąpi obfity katar u dziecka, z reguły ma on związek ze zwyczajnym przeziębieniem, ale nie musi tak być. Dzieciom również zdarzają się infekcje – bakteryjne oraz wirusowe. Bywa, że mają one znacznie łagodniejszy przebieg aniżeli u dorosłych, aczkolwiek może być też inaczej. Dzieci w bardzo różnym wieku mogą więc zmagać się ze stanami zapalnymi zatok i generalnie nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Grunt, aby w porę zostało wdrożone odpowiednie postępowanie terapeutyczne.
Nieżyt dróg oddechowych – ból ucha od zatok
Zapalenie zatok u dorosłych
Zapalenie zatok – ciekawostki