Domowe sposoby na zapalenie zatok

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Kiedy już borykamy się z zapaleniem zatok lub czymś, co bardzo je przypomina, nie jesteśmy skazani na całkowitą bezczynność. Katar zatokowy bywa normalnym elementem standardowego przeziębienia, więc zakres obaw nie powinien być zbyt duży. Może się jednak okazać, że będziemy musieli borykać się z bolącymi zatokami i katarem dłuższy czas. Podczas gdy standardowe zakatarzenie utrzymuje się około tygodnia, to zatoki potrafią nieco bardziej pomęczyć, z czym niestety chorzy muszą się liczyć. Nadal jednak są sposoby na odczucie ulgi.

Problem z zajętymi zatokami może wiązać się z utrudnionym oddychaniem i tak zwanym zapchanym nosem. Warto stosować łagodne i bezpieczne środki, które mają go rozkurczyć i ułatwić oddychanie. Spreje oraz krople do nosa bywają skuteczne, jednakże niektórych z nich nie można nadużyć, ponieważ ich zbyt częste stosowanie może wywołać stany zbliżone do uzależnienia. Dlatego pod pewnymi względami lepsze są znane od wieków inhalacje. Katar i domowe sposoby na niego – w praktyce to dobre połączenie.

Inhalacje i nie tylko Najprościej przygotować je, rozgrzewając wodę w garnku i dodając do niego kilka lub kilkanaście kropel olejków ziołowych, z reguły zawierających miętę i eukaliptus. Wdychanie rozgrzanego naparu, najlepiej z głową nakrytą ręcznikiem, pomaga oczyścić nos. Może to też mieć pozytywny wpływ na zatoki, rozrzedzając wydzielinę i pomagając w jej samoistnym usuwaniu. Poza tym inhalacje mają też wpływ na odczuwanie ewentualnego bólu, który staje się wyraźnie mniejszy. Inne domowe sposoby na cieknący katar to przede wszystkim regularne wypróżnianie nosa do chusteczek – powstrzymywanie wycieku wydzieliny zwykle nie jest dobrym pomysłem, ponieważ tym sposobem z organizmu usuwane jest to, czego nie powinno w nim być.

Oznacza to, że w pewnych okolicznościach lepiej pomęczyć się z cieknącym nosem lub sztucznie powstrzymywać naturalne procesy oczyszczania. Co na zatoki, gdy inhalacje zawiodą? Gdy są one zajęte treścią, dobrą opcją jest wykonanie zabiegu płukania – w domu lub w gabinecie specjalisty.