Wirtualna apteka

+ porady dotyczące zatok

Co na ból zatok – jak leczyć zatoki?

Osoby dotknięte bólem zatok mają duże powody do narzekania. To dokuczliwa przypadłość, a dolegliwości bólowe nasilają się w określonych warunkach – na przykład w czasie wykonywania działań w ruchu czy pochylania się. W przypadku cięższych form nieżytu ból jest odczuwalny nieustannie, może się też nasilać wieczorem lub z rana.

Leczenie stanów zapalnych zatok zawsze powinno być indywidualnie dobierane i raczej nie ma w tym zakresie miejsca na szukanie we własnym zakresie idealnych rozwiązań, ponieważ organizmy reagują bardzo odmiennie. Co na ból zatok będzie właściwe? Bardzo wskazane jest wykonanie płukania zatok, które ma na celu usunięcie z nich zalegającej wydzieliny. Czasami już pojedynczy zabieg przynosi pozytywne skutki i owocuje tym, że bolesność w krótkim czasie ustępuje.

Skład mieszanki do płukania zatok bywa różny. W sprzedaży dostępne są gotowe preparaty, które mogą się doskonale sprawdzić w kontekście terapii, jednakże wiele osób ma obawy przed samodzielnym wykonaniem wymaganych czynności. Płukanie dobrym rozwiązaniem Finał tego jest taki, że osoby zmagające się z bólem zatok po prostu udają się do gabinetu specjalisty i liczą na to, że płukanie zatok będzie wykonane przez lekarza.

I rzeczywiście takie czynności są realizowane – zarówno w odniesieniu do pacjentów dorosłych, jak i w stosunku do dzieci. Jeśli jednak ktoś czuje się na siłach, aby płukać zatoki samodzielnie, poza gotowymi mieszankami może zastosować również roztwór wody z wodą utlenioną w odpowiednich proporcjach. Z doświadczeń wynika, że efektywność potrafi być naprawdę wysoka.

Generalnie nie ma jednego uniwersalnego pomysłu na to, jak leczyć zatoki i stosowane są rozmaite rozwiązania. Na pewno ulgę mogą przynieść także inhalacje na bazie olejków eterycznych oraz ciepłej wody. Są one bardzo pomocne przy katarze zatokowym, który może być szalenie dokuczliwy i obniżyć znacząco jakość życia na czas występowania.

Jednakże z uwagi na specyfikę wszelkich nieżytów o podobnym podłożu, często wskazana jest konsultacja ze specjalistą. Zarówno w przypadku dorosłego, jak i dziecka.