Wirtualna apteka

+ porady dotyczące zatok

Ból zatok u dzieci

Dziecko, które odczuwa ból nie ma przed sobą łatwego czasu. Dzieci zupełnie inaczej radzą sobie z takimi dolegliwościami, ponieważ z reguły mniej je rozumieją. Im mniejsze dzieci, tym trudniej wytłumaczyć im, że zmagają się z określonym problemem i musi minąć nieco czasu, aby sytuacja wróciła do normalności. U dzieci występuje na przykład zapalenie zatok szczękowych, które dotyka także osoby dorosłe.

Bóle są silne i przewlekłe, dziecko płace, a rodzice się zamartwiają. To spore wyzwanie także w wymiarze emocjonalnym, o czym każde z rodziców doskonale wie. Przyczyny bólu zatok w szerokim rozumieniu są różne. Powodem mogą być drobnoustroje, które wywołują zapalenie o podłożu wirusowym.

Na tym gruncie pojawia się pytanie, czy zapalenie zatok jest zaraźliwe – w przypadku choroby wywołanej wirusem może tak być. Jednakże w wielu przypadkach stan zapalny w zatokach pojawia się jako powikłanie przeziębienia lub grypy. Rodzi to określone problemy, co nikogo nie powinno dziwić. Bez względu na podłoże stanu zapalnego, trzeba wykazać się konsekwencją i podjąć walkę z problemem.

Terapie, które mają szansę powodzenia Największy kłopot to ropa w zatokach, która gromadzi się w nich i zalega. Jednocześnie nie znajduje ujścia w naturalny sposób lub jest ono niewystarczające. Stąd zaleca się inhalacje i przyjmowanie odpowiednich leków, co znajduje zastosowanie także w odniesieniu do dzieci. Jednocześnie do najbardziej efektywnych metod radzenia sobie z zatokami zalicza się ich płukanie.

Powinno się ono odbywać za pomocą specjalnej mieszanki dostępnej w aptece lub z wykorzystaniem rozcieńczonej wody utlenionej, co wiele osób rekomenduje. Bolące zatoki u dzieci bywają szczególnie problematyczne z powodów przedstawionych powyżej. Dziecko często znosi bóle gorzej, ponieważ ich nie rozumie i rozmowa z mniejszymi dziećmi okazuje się często całkowicie nieskuteczna. Jednocześnie z uwagi na wysoką wrażliwość dzieci to, co nie robiłoby aż takiego wrażenia na osobie dorosłej, może wywołać u młodych ludzi znacznie poważniejsze odczucia.

Nie można tego w żadnym momencie ignorować.