Wirtualna apteka

+ porady dotyczące zatok

Ból zatok – jakie są przyczyny?

Zatoki potrafią mocno rozboleć i to fakt, którego nie da się zignorować. Jednocześnie pojawia się pytanie o to, czy przyczyny bolących zatok są zawsze takie same? Oczywiście nie, ponieważ każdy z nas jest narażony na całe spektrum dolegliwości związanych z układem oddechowym, w tym górnymi partiami układu oddechowego. Jedną z przyczyn może być na przykład wirusowe zapalenie zatok wywołane przez konkretne drobnoustroje, ale nie każdy się z tym boryka. Dość powszechnym powodem bólu zatok jest po prostu przeziębienie i powiązany z nim katar. Kiedy kataru jest sporo, zaczyna on docierać również w rejon zatok. Niekoniecznie mus się to wiązać z występowaniem stanów zapalnych, albowiem w praktyce już sama wydzielina w zatokach wywołuje dyskomfort. Jest on odczuwalny zwłaszcza przy pochylaniu i przybiera z reguły postać dokuczliwego bólu. Jak się jednak okazuje, dolegliwości te zazwyczaj ustępują samoistnie po pewnym czasie, choć na pewno warto zwrócić uwagę na czas utrzymywania się objawów.

Bolące zatoki są kłopotem, ale można sobie z nimi poradzić Przewlekłe bóle zatokowe zazwyczaj wiążą się z przeziębieniami, ale czasami pojawia się też zapalenie zatok przynosowych wywołane wspomnianymi powyżej drobnoustrojami. Jeśli akurat mamy pecha, a nasza odporność jest obniżona w stosunku do tego, co wystarcza, by zapewnić naturalną barierę, taki stan zapalny może się pojawić. Stanowi on spory problem, jednakże przy odpowiednim leczeniu raczej można być spokojnym o rychłe wyzdrowienie i brak dalszych powikłań. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak leczyć zatoki. W określonych sytuacjach optymalne może być płukanie zatok. Służą temu specjalnie opracowane preparaty dostępne w aptekach. Za ich pomocą płukanie może wykonać praktycznie każdy. Na drugim biegunie mamy z kolei domowe sposoby, w tym zalecany przez niektórych specjalistów roztwór zwykłej wody z wodą utlenioną.

Ponoć rezultaty takich „płukanek” potrafią być znakomite, co relacjonuje spore grono osób z pewnym doświadczeniem w tym aspekcie.