Problemy z zatokami występują dość często. Mogą mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. W takich sytuacjach mamy do czynienia ze stanami zapalnymi, które są bolesne, mogą wywołać gorączkę i skutkować ogólnym osłabieniem całego organizmu. Najważniejsze jest, aby nasz układ immunologiczny efektywnie walczył z tego rodzaju przypadłościami.
Dlatego ważna jest odpowiednia suplementacja – między innymi z wykorzystaniem sporych dawek witaminy D3, sięgających do 4000-5000 jednostek na dobę. Gdy objawy, takie jak katar w nocy, się już pojawią, pomocna będzie także witamina C w dawkach około 1000 mg w ciągu doby. Nierzadko pojawia się również pytanie, czy bańki na zatoki rzeczywiście pomagają, czy może jest to mit? Doświadczenie tradycyjnej medycyny chińskiej, z której stosowanie baniek się wywodzi, pokazuje, że mogą one się bardzo dobrze przysłużyć. Stawia się je bowiem w górnej części pleców oraz na bokach ciała, co pobudza układ odpornościowy głównie do walki z infekcjami występującymi w obrębie układu oddechowego.
Stąd są zalecane nie tylko przy zapaleniu zatok, ale także przy grypie lub przeziębieniu. Płukanie, a może również leki Zatokom towarzyszy praktycznie zawsze ból u nasady nosa, który potęguje się przy schylaniu. Można go znacząco zniwelować, sięgając po płukanie zatok. Da się je wykonać samodzielnie w domu, ale może też być wykonane przez lekarza w gabinecie.
Gotowe zestawy do płukania są niedrogie i łatwe w użyciu, choć zrozumiałym jest, że nie każdy będzie chciał robić to samodzielnie. Pewne obawy jednak występują i są one całkowicie naturalne. Może się zdarzyć, że pewnego dnia poczujemy dyskomfort i zobaczymy żółty katar – jak leczyć wtedy zatoki, aby pozbyć się objawów jak najszybciej? Stosowanie baniek może być skuteczne. Płukanie zatok kupioną mieszanką lub wodą z dodatkiem wody utlenionej również ma gorących zwolenników.
Jeśli źródłem stanu zapalnego są bakterie lub wirusy i zostało to stwierdzone przez lekarza, sensowne okaże się skorzystanie z antybiotyków lub innych leków. Trzeba jednak pamiętać o suplementacji probiotykami, ponieważ specyfiki takie naruszają niezbędną florę bakteryjną organizmu.
Najlepszy lek na zatoki – domowe sposoby
Zapalenie zatok u dzieci
Co na ból zatok – jak leczyć zatoki?